Matsusaka város Mie Prefektúrában található, és főleg a marháiról híres. Emellett csak itt van Ise közelében (20-40′ vonat) Toyoko-Inn, szombat levén másutt nem is találtam jó szállást. Isével hamar végeztem, de becsekkolni még nem lehetett, így elindultam a helyi kastély romjaihoz. Az első kanyar után belefutottam egy virágfesztiválba, tradícionális zene, kosztümös felvonulók, remek hangulat. Valami rózsaszín virágot ünnepeltek, 撫子 (nadeshiko). Boltok, színpadok, kedves helyiek (megkérdeztem, mi ez, meg útbaigazítottak).
Matsusaka vára (松阪城) a 16. században épült, és bár már csak a helye van ott, a magas kőfalak kedvelőinek most is érdekes lehet, a kastély épűletén kívül a falak jól megmaradtak. Emellett a városra is szép kilàtàs nyílik, mivel egy nagy dombon van, sokat kell mászni. A vasútállomástól 15-20 perc séta. Van valami múzeum is a helyszínen, ahol találhatunk angol nyelvű tájékoztatót. A falak tetején is szabadon lehet mászkálni, csak óvatosan.
Ami Ise (Isze) várost illeti, fontos, érdekes hely, de a nagyszentélyeken kívül – amelyek amúgy egyediségükön és jelentőségükön kívül nem igazán látványosak – nem egy szimpatikus város. Csak tűzött a nap, széles, üres utcák, tömbházak.. Az Ise Jingū a rangelső, japán sintó nagyszentély, két részből áll. A Külső Szentély (Gekū) a városon belül, az állomáshoz közel található komplexum, amelyhez szuvenírboltok mentén juthatunk el. A másikhoz busszal kell menni, a Belső Szentély (Naikū), ahol Amateraszu Ómikami, a Napistennő szelleme lakozik (mások mellett), akitől a császári család is ered, és a japán nép fő védőszentje. A szentélyek főpapjai is a császári családból valók. Isében összesen kb. 125 szentély található, ahol más-más istenekhez lehet imádkozni.
A fő szentélyeket (Geku, Naiku) a 3. ill 5. században alapították, és régi stílusú, hagyományos, egyszerű épületük is különleges, ami eltér a későbbi, buddhista és egyéb behatásokkal rendelkező szentélyektől. További érdekességük, hogy 20 évente teljes egészében újraépítik őket a szomszéd telken, beleértve az összes kegytárgyat, így komoly történelme ellenére vadi új volt az egész. Tekintve, hogy a legutóbb tavaly volt a nagy, ünnepélyes költözés, amikor is az istenségeket átvonultatják az új lakba (a következő 2033- ban lesz). A fő épületek egyébként el vannak kerítve, és csak a tetejük látszik, és a közelről tilos fotózni.
Itt a Begin Japanology vonatkozó epizódja (angolul).