Mongol (2007), történelmi film Dzsingisz Kán fiatalkoráról. Mongol-mandarin nyelvű, a rendező Szergej Bodrov, és Mongólia, Oroszország mellett Kazahsztán és Németország is részt vett a produkcióban, amelyet tavaly a legjobb külföldi film kategóriájában Oscar-díjra is jelöltek (kazah színekben). A főszereplők: Tadanobu Asano, Sun Honglei, Khulan Chuluun, Odnyam Odsuren. A főbb, nemzetközi filmfesztiválokat megjárt filmet idén bemutatták az USÁ-ban és több európai városban is, végül megjelent DVD-n angol felirattal, eredeti nyelven. (Korábban csak egy orosz hangalámondásos verzió volt elérhető belőle.)
Magyarországi premier: október 9. (felirattal vetítik).
hivatalos site – trailer – HD trailer
A film egy trilógia első részének indul, és a kán fiatalkorával foglalkozik, gyermekkorától olyan 30-as éveiig. Részben történelmi adatokon alapszik, másrészt, persze, fantázián, de azért fontos, hogy a készítéséhez eredeti, mongol történelmi forrásokat is használtak, amelyek sokkal emberibben mutatják be a vezért, mint az általa leigázott népek feljegyzései. Ez a rész arról a fontos körülményről mesél, hogy egy kis törzs vezérének korán magára maradt gyermekéből lett a hatalmas hadvezér, akit bármilyen vérszomjasnak, nagyravágyónak vagy kegyetlennek is gondolunk, nem kapta ölébe a hatalmat, hadsereget, hanem megküzdött mindenért, és valószínűleg elég okos is volt. Számtalanszor került a halál közelébe, és soksor kellett nulláról indulnia. A történet romantikus szálai és részletei tekintetében, persze, a forgatókönyvíró képzelete is alakítja a sztorit, mindenesetre elég jól megjeleníti a film a kán összetett, ám hitelesnek ható karakterét. A mongolok és környékbeli népek akkori életéről, godolkodásáról is sokat megtudunk, ami kontextusba helyezi az egészet. Egyedül a végén éreztem hézagosnak a történetet, mintha hirtelen fel akarták volna pörgetni, hogy szinte egyetlen ugrással a nagy kánhoz érjünk, így az utolsó percekben kimaradt pár részlet, ami a végkifejlethez vezetne. De talán ezzel a korral majd külön foglalkozik a második film, ha lesz.
Ami még nagyon tetszett, az a táj volt, a változatos képek, a megszokott, ázsiai látványtól eltérő természeti tájak, nagy mezők. Lenyűgöző képekkel indult a film, látványos, akciódús részekkel, és igazán nagyszabásúnak látszik ahhoz képest, hogy milyen (relatíve) szerény költségvetéssel dolgoztak, ráadásul több, mint 40 országból érkező stábbal.
nekem unalmas volt,éés vontatott.
de szép képek voltak benne,az tény!
szép képek, jó karakterek de a végén az igazi nagy összecsapás amire végülis egész végig készültek nagyon járt volna a nézőnek. Így én becsapva éreztem magam, hiszen türelmesen végignéztem a feleslegesen nyálas farkasos kínlódásokat…
hát, a csaták bepótlásából nem tudom, mennyi lesz, mert a rendező már inkább a kán halálának idejére ugorna a köv. részben:
http://www.stv.tv/out/films/video_interviews/Sergei_bodrov_director_mongol_interview_010708
Szerintem nem volt unalmas, nem is volt olyan, mint a nyugati történelmi filmek, de én nem is vártam olyat. Gyönyörű képek és zene, nekem egyik kedvenc jelenetem a farkasos.:)