Hozzávalók:
1 db. Photoshop (lehetőleg minél újabb)
1 db. Google, azon belül is image search
Sok db. IQ és egy merőkanál kreativitás
1. Először is reménykedjünk, hátha létezik a borító, és akkor nincs vele munka.
Nyomtatásnál 18.3-4cmx27.4-5cm legyen.
http://cdcovers.cc/
http://www.m-dream.co.uk/
http://covers.box.sk/ és még rengeteg másik…
http://www.cinemasie.com/en/ – itt a film adatlapján a buy it vagy cd-dvd-vcd linket követve a poszter alatt van közepes felbontású, többnyire agyontömörített, és két saroknál megjelölt borító.
http://www.dvdasian.com/ – itt néha semmi, vagy ha van, akkor csak front és back, de az is hasznos.
http://www.dmm.com/ – japán nyelvű bolt, kanjival megadott filmcímre keresve néha van kisméretű, de teljes cover, végszükség esetén jól jön.
2. Cinemasie vagy más coverek feljavítása Photoshoppal.
-
Először is állítsuk helyre a színeket, ha nyomunk egy autolevelst (image/adjustments), talán szerencsénk lesz, és jól fog kinézni, ha nem, akkor egy levelst, ahol a fehérvégű pálcikával (jobbszélső "set white point") megjelöljük a képen, hogy mi a fehér. Ilyet jó eséllyel a dvd logóban vagy a vonalkódban találunk. Aztán a feketével meg a feketét. Persze, ha nem jó így sem, akkor még ott az összes többi adjustment, hue, saturation, contrast etc.
-
A túltömörítés miatt a szövegek körül ilyen zsizsikes a kép, főleg a kínai betűk miatt, ezt a zajt homályosítással lehet eltüntetni (vagy profi zajtalanítókkal), az viszont elmaszatolná az éles vonalakat, betűket is, ezért a legjobb tool az általam nemrég felfedezett "smart blur" (filter/blur), ami tényleg okos. Az éleket, vonalakat meghagyja, és csak a textúrák, egybefüggő foltok hibáit keni szét. Vagyis eltünteti a kínai sorok közti zajt. Ha nem tetszik az eredmény, mert a képeket is túlzottan elmosta, akkor a historyban jobb klikk a blur sor melletti négyzetre, odamegy a history ikon, és utána kijelöljük a felette lévő sort, tehát visszalépünk (aka undo), és az ecset/ceruza tool alatt history brush toollal redo-zzuk a képen csak ott, ahol jól működött. Ez most bonyolultan hangzik, de aki nem érti, az ne is olvasson tovább :p
-
Könnyen lehet, hogy a képünk a blur miatt vagy amúgyis életlen, ehhez nem a sima sharpot, hanem a filter/sharpen/unsharp mask nevűt kell használni, az a tuti. Addig kell tologatni, amíg kompromisszumos mód éles és mégis természetes marad. Ezt is historyzhatjuk. Ugyanez a filter lehet segítségünkre, ha túl kisméretű képből felnagyított borítónk van, ami nyilván homályos. Csoda nem történik, de legalább a vonalak kiélesednek.
-
A cover két sarkán levő fekete logót a bélyegzőt formáló clone toollal tüntethetjük el. Ez a kép egyes részeit odamásolja, a kiindulópontot az alt lenyomásával klikkelve adjuk meg, és ahova utána klikkelünk, ott lesz a klónozott rész. Hogy mit és honnan érdemes, az már egyedi IQ feladvány.
-
Ha a sarokban pont egy logó van letakarva, hasznos, ha mindig tartunk otthon 1-1 fehér és fekete dvd video dts audio logót, amit rámásolhatunk (copy-paste, resize, és persze csak az outlinet másoljuk, nem hátterestül az egészet, tehát mondjuk "magic want tool"-lal kiválasztjuk csak a fekete feliratot és azt).
-
Ha valami pótolhatatlan képrész van letakarva, akkor keresünk egy olyan képet vagy posztert a neten, dvd fotót kicsiben, erre hasznos pl. ázsiainál a dvdasian, ahol csak eleje és háta fotó van, de érintetlen sarkokkal. Onnét kikopi, rápaszta, riszájz és adjusmentekkel színben hozzáillesztés kellhet.
-
Szintén gyakori a netes borítóknál, hogy kopás vagy csillogás miatt a doboz élén világosabb sáv van, ezt a burn toollal sötétíthetjük, bár valszeg foltos és csúnya lesz, jobban járunk, ha a környezetből klónozunk oda megfelelő háttérszínt, amennyiban lehetséges.
-
Poros, karcos scan esetén szintén a 2.2 alatti módszer a jó, erős smart blurrel eltüntetni a piszkot, utána undo, majd history tool a kivánt helyeken. Jobblikkre a tool ecsetmérete állítható. Kiválaszthatjuk pl. a háttérszínt magic wanddel, aztán gyorsan ráhisztorizzuk a blurt nagy ecsettel.
3. Saját custom cover.
-
Keressünk a neten egy dvd cover template-et vagy legalábbis legyen a képünk 18.4×27.5cm körüli. Ha más nincs, fogjunk egy akármilyen más filmhez tartozó covert méretnek, hogy jó helyre essen az eleje, háta, széle.
http://www.superdups.com/dvdtemplates.html -
másoljunk bele posztert, képeket, írjunk rá címet, szövegeket, más dvd-ről copyzzunk technikai adatokat, vonalkódot, logókat, vagy ami tetszik.
-
hasonló eset, ha csak dvdasianes képünk vagy csak eleje-háta fotónk van, azt a megfelelő helyre bemásoljuk, átméretezzünk, vmi passzoló színnel kitöltjük a dobozszélt középen, és text toolal rá a címet, alul vagy felülre meg jól mutat egy dvd video logo vagy ilyesmi.
—>
4. Eredeti cover a nagy semmiből, elvetemülteknek.
-
Mondjuk vmi 10 példányban megjelent undeground japán filmről van szó, és már a google image search is csődöt mondott. Ilyenkor szoktam aukciós oldalakra feltett képekből válogatni. Nyugaton ez ebay, japánban a yahoo auctions dvd-árus oldalain lehet kicsi, pocsék képeket találni, amelyeken látható a hőn áhított borító. Google-ban rákeresek a film eredeti nyelvű címére* + hogy auction, aztán lementek minden lehetséges fotót. *: korea esetében a hancinema.net-en megtalálható a koreai cím, japánnál az "angolulcíme site:.jp" keresésre lehet remélni, hogy akad vmi kopipésztelhető kanji.
-
Üres, megvonalazott cover template elővesz.
-
Perspektívás, ócska fotókat megnyit. Cover sarkainál kikroppol és szögletesít, vagyis crop tool, fent becsekkol, hogy perspective, ekkor a crop négy sarkát odamozgathatjuk a valszeg épp trapézalakban fekvő képünk négy sarkába, hogy a kijelölés is trapéz legyen, majd duplaklikk, és voila, a fekvő coverünk – remélhetőleg – feláll szépen derékszögbe, téglalap alakba. Ha torz, tovább húzogathatjuk az edit/transform lehetőségekkel.
-
Csináljunk belőle szép, éles képet a fent (2.) ismertetett módokon a levels, contrast, smart blur, unsharp mask stb. segítségével, amennyire csak lehet. klónozzunk, maszatoljunk, copy-pasteljünk, bármi.
-
Ha van egy nagyobb alapszín a képünkön, de foltos, koszos, csúnya, akkor jelöljük ki csak azt (10-20% pontossággal) a magic toollal úgy, hogy végül az legyen kiválasztva, de az mind, és más semmi, aminek eredetileg egyféle színe volt. Újra úgy lesz, hogy vagy – delete a kijelöltet és paint bucket toollal feltöltjük a megfelelő színnel (amit előtte az eyedropper toollal kiválaszthattunk a képről). Vagy blur average, ez átlagszínűre keni vagy smart blur. Ha fóliázott a fotónk, akkor valszeg homályos, és sok contrastot kell majd rányomni. Fényfoltokat klónozott részekkel takarjunk vagy fessük le. Azt is lehet, hogy egy kívánt színnel a kijelölt részeken ráfestünk de csak félig transzparens ecsettel, ez kb. olyan, mint a nőkön az alapozó, szépít.
-
A felméretezés miatt sokat kell élesíteni, dvd és dts logós jobb, ha máshonnét copyzunk rá, mert úgyis csak folt látszik belőle. Ha ismert poszterképből és screenshotokból készült a borító, akkor azokat más forrásból rámásolhatjuk a képre. Ha az új layert félig átlátszóra tesszük, úgy könnyebb teljes fedésbe hozni resize és move által, aztán körbetörölgetni.
-
Miután összedobtunk mindent, amink van, a front és back oldalt másoljuk a templatre, méretezzük a helyére őket, szélénk meg valószínű, hogy nincs, oda rakjunk vmi alapszínt és a filmcímet pl. elforgatva-kicsinyítve az elülső oldalról is átvehetjük. Ha pl. a film címe vmi egyedi színnel van a képen, akkor azt magic kijelölve új layerbe copyzva, forgatva, kicsinyítve. Háttérnek klónozhatunk is oda vagy háttérképekből, poszterekből vehetünk a filmből való képet, mintát.
Nem vagyok vmi nagy PS-guru, a fenti módszereket a kényszer szülte, biztos lehet másképp és sok mást is csinálni, az adott probléma függvényében is változó ez, de azért remélem, hasznos az útmutató. Egy példa:
A sarkokról leklónozva a jelölés, a jobbalsónál máshonnét való poszterből átvett férfivállak, a csúnya él és foltos, zajos háttér kiegyenlítve, élesítés után még sokmindent lehetett volna csinálni…
túl sok időd van :) én belerakom a dvd-t egy papírtokba, utána egy nagy, félbevágott dobozba a többi közé, abc sorrendbe, oszt jónapot. :D
nem-ázsiai lemezekkel én is így járok el, még papírtok se jár..
Én rendes, képes dvd-tok párti vagyok. Minden tiszteletem ezért a sok erőfeszítésért és időért, amit egy ilyenbe belefektetsz! Ezt csak az csinálja, aki tényleg szereti a filmeket.
köszi :)
ma minden freeblogos blogot le fogsz nyomni mint a taxiórát :)
nem hinnem, miert?
Mert fenn vagy a szanalmason… gondolom ezert.
ja jé, kösz..
aranyosak… :)
jót tett a látogatottságnak, az is biztos :)
szia csdálkozok hogy a jpop.hu és jdorama.hu oldalak nincsenek kint a linkek között.
úgy ismered őket?
biztos csak véltelen lehet
jpopot majd beteszem, de amugy nagyon sok magyar es kulfoldi jpop lap van, ugyhogy nem lesz itt mind, a drama vonulat meg eddig nem nagyon jelent meg az oldalon.. de majd ranezek. a temahoz kapcsolodo dolgok linkjeibol (nyelv, utazas, karate, kaja) kulon oldalakat lehetne megtolteni.. ilyesmire ott vannak a lap.hu-s gyujtemenyek.
Végre hasonszőrű elmebeteg! :) Én ugyenezt a pepecselést a sorozataimmal szoktam megcsinálni (értelemszerűen DVD-Video logó helyett DivX video logóval), amik ugye ipeg csak túl vannak premieren, és még nincsen semmiféle megjelenése.
„ritka dvd-t kapunk kölcsön egy barátunktól, amelyről aztán a hatályos szerzői jogi törvények alapján magáncélra legális másolatot készítünk”
ááá,ez nem jó kifogás,ha jönnek akkor
bevisznek és kész.Nézd át a jogszabályt.
Még a nálunk megjelent ázsiai filmeket is warezelik a hülyegyerekek,nem csodálkozom,hogy a Cinemasiáról nyomjátok ki a borítókat.Majd a barátunk megveszi,nemigaz?
kedves névtelen, aki még egy rendes álnevet sem volt képes vállalni:
a jogszabályt ismerem, és pont azért írtam, amit. a kereskedés természetesen nem tartozik a magáncélú felhasználás körébe, de arról nem is volt szó (rossz az, aki rosszra gondol). bovebben:
http://index.hu/tech/jog/letolt0412/
Sajnos a nálunk megjelent ázsiai filmek nagy részénél a máshonnét való beszerzés részben a termékek vállalhatatlanul alacsony szinvonalának következménye, de a kérdés sokrétu, és nem is errol szólt az írás, hanem a képszerkesztési eljárásokról. Az oldalon számos olyan filmet is bemutatok, amely felirattal vagy még anélkül sem jelent meg, a hazai megjelenesekrol pedig -amint epp láthatod is- rendszeresen tájékoztatok, shop linkeket a jobb oldalon talalsz. Gondolom, nem vagy rendszeres olvasója a blognak, de ha ennyire sziveden viseled a keleti filmkultúra ügyét, annak csak örülni lehet.